Filo Yönetimde Mali İşlerin Kontrolü

Filo yönetim sisteminde, tüm masrafları denetleyebileceğiniz maliyetler bölümü yer alır. Bu bölümden araç bakım masraflarından satın alım, kiralama masraflarına kadar her türlü harcama bilgisine ulaşılabilir. Filo yönetim uygulaması mali işlerin kontrolü açısından önemli bir işleve sahiptir. Firma harcamalarının denetlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırır.

Mali işlerin, finansal işlemler kısmında araç masrafları, faturalar ve motorlu taşıtlar vergi giderleri olarak üç ayrı başlık bulunur. Şimdi bu başlıkları ve içeriklerini inceleyelim.

Araç Masrafları

Filo yönetim uygulaması üzerinden araçlar için yapılan masrafların girilebileceği bölümdür. Araç bakımı, sigorta, vergi gibi çeşitli harcamalar bu kısımda kayıtlı tutulur.

Fatura Tutarları

Firma adına kesilen dış kiralama, yakıt, hgs faturaları bu bölüm üzerinden kaydedilir. Giriş sırasında fatura tutarının araç bazlı kontrolleri sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Fatura girişi sırasında girilen tutar, araçlar bölümünde girilen tutar ile farklı ise sistem uyarı verir. Faturadaki araç belirtilen şirket üzerine kayıtlı olmadığı takdirde yine sistem uyarı verir.

Motorlu taşıtlar Vergisi

Filo yönetim sistemine satın alma ile tanımlı araçların motorlu taşıtlar vergisi giderlerine ait bilgiler bu bölümde yer alır. Motorlu taşıtlar vergi giderleri panelinden hangi araca ne kadar vergi ödemesi yapıldığını gösteren tablolara ulaşabiliyorsunuz.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeler iki dönem olarak sisteme girilir. Ödeme günü yaklaştığında sistem hatırlatıcısı kullanıcılara bilgilendirme mesajları gönderir. Böylece ödeme gecikmelerinden ve faizlerden kurtulursunuz.